СИМВОЛ СЕЛА

Далеко не кожний населений пункт, особливо Півдня України, її степової зони, може пишатися власним парком. Особливо якщо це повноцінна посадка на площі в декілька гектарів з віковою історією.
Датою заснування Старозбур’ївського парку можна вважати 1827 рік. Саме в цьому році в центрі села було зведено Святотроїцьку церкву, будівля якої збереглася до теперішнього часу. Храм спорудили замість старої дерев’яної церкви, збудованої в 1776 році в збур’ївському ретраншементі (одному з різновидів фортеці). Навколо церкви заклали парк та спорудили ставок. І церква, і парк у своєму існуванні нерозривно пов’язані вже протягом 175 років. Всі роботи проводилися за безпосередньою участю місцевого поміщика, предводителя повітового дворянства Олексія Олексійовича Нестроєва, один з маєтків якого був розташований в західній частині парку, на місці зруйнованого корпусу школи початкових класів, та молодого священика Стефана Лобачевського, який опікувався будівництвом церкви. В 1827 - 1828 pp. було розбито алеї та закладено перші посадки. На території сучасної Голопристанщини в дореволюційний час існувало кілька паркових ансамблів, залишки двох із яких існують і дотепер (Бехтери, Садове). Усі вони в різний час закладені місцевими поміщиками (Куликовський, Генбач, Бурачков та інші) і були приватною власністю; тільки збур’ївський парк із самого початку був “громадським” - належав сільській громаді.
Зважаючи на те, що вирощення будь-якого дерева не просто в південній, посушливій зоні, а на території найбільшої на той час пустелі у Європі складало неабияку проблему, закладку сільського парку можна вважати великим здобутком. Адже перша спроба заліснення дніпровських пісків була здійснена Лісним Департаментом тільки в 1853 році, і вся посадка в 12 тисяч десятин (1 десятина - 1,09 га) загинула.
Дерева ж у парку прийнялися та виросли. Цьому в значній мірі сприяв як догляд, так і місце розташування. Центральна частина села була порізана джерелами, протоками та сагами - залишками ровів та водовідвідних каналів збур’ївського ретраншементу.
В парку висадили дерева, які тепер є звичними для нашої місцевості. Але на той час вони були екзотичними: явір, ясен, осокір, акація, клен. Висаджено тоді і дуби, які були звичними, адже дубовий ліс починався одразу ж за селом, дорогою до Кінбурна, кущі ліщини та бузок.
На жаль, дерев з першої посадки на території парку на сьогодні не залишилось. Останній дуб був вирваний з корінням під час бурі в середині 60-х років. Великої шкоди парк зазнав також наприкінці 50-х років минулого століття, під час будівництва піонерських таборів, які зайняли більше половини його території. Тоді вирізали частину дерев, засипали озеро. В наш час найстарішими є дерева посадки початку XX століття.
Одна з легенд, пов’язаних з парком, говорить про те, що він є “фейнським”, тобто його заснування пов’язують з родиною Фальц-Фейнів. А прізвище Не-строєвих практично зникло з народної пам’яті, хоча Нестроєви були не просто місцевими поміщиками, а й меценатами, саме вони заклали парк, збудували для селян лікарню, пожертвували кошти на відкриття однієї з місцевих шкіл (старий корпус спеціальної школи-інтернату). їхній родовий склеп знаходився на території парку, у північно-східній частині огорожі церкви. Поясненням іменування парку “фейнським” може слугувати те, що один з великого роду Фальц-Фейнів, Олександр Іванович, мав власний великий маєток з унікальним парком в Новочорномор’ї, за Бехтерами, і був близьким другом Нестроєвих, допомагав їм у благодійності, жертвував разом з ними кошти на будівництво місцевої школи. Олександр Іванович Фальц-Фейн часто приїздив у Збур’ївку на власному автомобілі, що було на той час великою рідкістю і справляло на селян фантастичне враження.
На жаль, цієї сторінки замало, аби викласти всю унікальну історію нашого парку. Але важливо розуміти головне: 175 років тому в наших збур’ївчан виникла на той час непроста і недешева ідея - створити в селі парк. Вони наважились - і в них вийшло! Наступні покоління парк берегли та розвивали, а наше завдання - продовжити цю роботу задля нащадків.
В. В. Маруняк

Херсонский ТОП Hosting Ukraine