Пам’ять про звитяжців увіковічили в граніті

Віднедавна у нашій державі 14 жовтня відзначається потрійне свято - День Українського козацтва, День захисника України та Покрова Пресвятої Богородиці. Саме цього осіннього дня у Старій Збур’ївці відбулася знаменна подія - відкриття пам’ятного знаку на березі Збур’ївського Кута. Велика гранітна глиба вагою в 6,5 тон разом з хрестом у 700 кг зберігатимуть пам’ять про засновника надлиманського села полковника Панаса Федоровича Колпака, його славних воїнів та почесного козака, підданого Сполучених Штатів Америки Джона Поля Джонса.
Багато сільських населених пунктів у нашій Україні вважаються козацькими, але, насправді, таких сіл, які були засновані довговусими звитяжцями і ніколи не були поміщицькими, небагато. Саме таким селом є наша Стара Збур’ївка, що виникла в 1770 році. Серед перших її поселенців були 25 сімей козаків з Полтавського полку Панаса Колпака. їхні прямі нащадки і нині проживають у селі. «Старозбур’ївчанином» по праву вважається і національний герой Америки Джон Поль Джонс. Ця людина є одним із засновників Військово-Морських сил Сполучених Штатів, командувала свого часу вітрильною флотилією у Чорному морі, брала участь у переможній битві з турками на Кінбурні. Джон Поль Джонс приймав православ'я саме у Старозбур'ївському Свято-Троїцькому храмі. Дотепер зберігся іконостас, перед яким складав обітниці служити Богу у православній вірі відважний флотоводець.
...На березі Кута нещадно дме вітер. Проте це не завадить святу розпочатися. Тривають останні приготування. Талановита ведуча Світлана Коновалова випробовує мікрофони, налаштовують свою апаратуру фотомайстри Світлана та Сергій Музики, лаштуються казани для приготування куліша. Господарі бази відпочинку «Збур’ївський Кут» (саме на и території тривали у XVIII столітті баталії і саме тут встановлено пам’ятний знак на честь наших героїчних предків) радо зустрічають гостей. Хліб-сіль було вручено заступнику голови районної ради Івану Басарабу. У своєму слові з нагоди урочистої події він підкреслив, що пам’ятний знак у Старій Збур’ївці увіковічує козацьку славу. І нащадки оборонців рідної землі повинні пам’ятати і цінувати те, як виборювалась воля України у далекі часи.
Гостя Анна Сафонова - начальник відділу організаційної роботи та внутрішньої політики апарату райдержадміністрації зазначила, що приклоняється перед людьми, які витримували складні битви, підтримує ідею увіковічення козацьких подвигів.
Кому ж належить ідея встановити пам’ятний знак на честь ратоборців сивої минувшини? Зародилася вона в органі місцевого самоврядування, очолюваного Віктором Маруняком. Сільську владу підтримав депутат районної ради Петро Бондар, спонсори: TOB «Red stone» («Червоний камінь») та фірма «Well rest» («Гарний відпочинок»). У встановленні пам’ятного знаку активну участь взяли працівники бази відпочинку І «Збур’ївський Кут»: Кім В., Лисенко Ю., Шкуро В., Рябошапка А., Гайдай Ю.Лозицький В., Гладун Віктор, Гладун Василь, Метріченко О., Литвиненко P., Ільницький A., Лозко В,, Петруша А. Чин освячення знаку здійснив настоятель місцевого Свято-Троїцького храму отець Михайло Ларькін. Батюшка також благословив молодого хлопця Перегудова О., який поповнив лави козацького полку.
Секретар Старозбур’ївської сільської ради Ольга Расторгуєва привітала присутніх на святі воїнів АТО: Золотухіна Едуарда, Федотова Валерія, Короля Сергія, Зайченка Олега, Єфімова Євгена, Пуховікова Олексія, Поліщука Андрія.
На святі були присутні і нащадки перших поселенців нашого села. Серед них — поважного віку Капуста В.Г. і зовсім молоденька Біляс Олександра. Володимир Григорович Капуста доніс своє прізвище від своїх предків до наших днів. Історія його роду-змальована у книзі знаної письменниці з Голої Пристані Марії Ярової «З-під пилу віків». А от під прізвищем дівчини Біляс Олександри до нас «дійшов» козак Семен Пластун, що оселився в селі в числі перших сімей за покликом Панаса Колпака.
Долека цього вітряного дня понесли хвилі Дніпра пісні у в и к о н а н н і ансамблю «Перепілочка». До складу цього колективу входять Тимошенко О., Матяж Н,, Повод М., Мартинчук Віра, Мартинчук Галина, Ткач О., Бокаєва Н., Левчук Н., Рильська Н., Коковіна Т.
Колоритним видався приїзд козаків на коняці Ластівці- На місце знаменної події прибули отаман Новозбур’ївського козацького осередку Присівко відомий вусань, отаман старозбур’ївських козаків Книга П., козаки Горбунов М., Малютін М., Шершень С., Шиповніков А. та Берегиня, булавна (козацький чин) Коковіна Т.
Навдивовижу смачним кулешем пригостили козаки односельців і гостей. Це був дійсно кулінарний шедевр! Виявляється, готується він без води, у власному соку м’яса, цибулі, помідорів.
Так по простому, по-сімейному добігло кінця старозбур’ївське свято. Депутат районної ради Петро Бондар зазначив: біля пам’ятного знаку тепер щороку збиратимуться усі, хто шанує історію свого народу. А херсонський поет Сергій Ханчин промовив вустами секретаря сільської ради Ольги Расторгуєвої; «Хай не згасає слава козацька, 3 морем поріднений берег ріки, Від козаків народжена зненацька, Радо крокує нехай у віки!». Заступник голови районної ради Іван Басараб наприкінці святкових заходів сказав: «Все буде добре коли ми разом. І це - істина правда!».
Лідія ЩЕДРИГІНА

Херсонский ТОП Hosting Ukraine
Стара Збур'ївка © 2011 - 2020